Jak pozyskuje się bimber

Jak pozyskuje się bimberBimber jest wynikiem destylacji alkoholu, która odbywa się przy użyciu specjalnych destylatorów – narzędzi służących do destylacji. Destylatorami mogą być bimbrownice, alembiki, destylarki pot still. Aparaty do destylacji różnią się nieco kształtem i materiałami, z których są zbudowane. Klasyczne bimbrownice przypominają swoim wyglądem metalową puszkę. Bimbrownica wyposażona jest w chłodnice i termometry służące do mierzenia temperatury bimbru. Alembik jest przeważnie szklanym naczynie, jakie znać może z lekcji chemii – składa się on z kolby i rurki, przez którą przechodzi proces destylacji. Bimber nadal produkuje się dla celów własnych w różnych miejscach Polski, w wielkich miastach takich jak Łódź czy Warszawa, jak i na wsiach.

Destylarki pot still

Destylarki pot still służą do destylacji alkoholu. Są one nieco bardziej rozgałęzione niż znane nam alembiki. Przeważnie przypominają metalową puszkę, od której odchodzi rząd odgałęzień. Są także wyposażone w termometr. Destylarki pot still są profesjonalnym sprzętem służącym do destylacji alkoholu. Zakupić je możemy na kilka sposobów – od osób zajmujących się destylacją alkoholi w Łodzi czy w innych miastach, jak i przez sklepy internetowe i portale aukcyjne.

Muzeum destylacji

W Białymstoku znajduje się muzeum, w którym znajdziemy przeróżne aparaty do destylacji alkoholu. Poznamy w nim też historie bimbrownictwa. Będziemy mogli na własne oczy zobaczyć przeróżne destylatory – bimbrownice, alembiki. Aparaty do tworzenia bimbru zawarte w muzeum pochodzą z różnych okresów, dzięki czemu poznamy trochę historii. Z destylatorami, przeróżnymi aparatami do destylacji spotkamy się także w innych miastach, takich jak na przykład Łódź.

Smaki bimbru

W każdym rejonie Polski bimber przygotowuje się nieco inaczej. Inaczej destylacja wygląda w Łodzi, inaczej na północy polski. Sami jednak możemy dowolnie wybierać smak substancji, którą otrzymamy z pomocą destylatorów. Przeważnie jeszcze przed ingerencją aparatów do destylacji stworzyć musimy odpowiedni zacier, który może mieć przeróżne bazy. Dopiero po kilku dniach zacier jest odpowiedni do destylacji.

2 thoughts on “Jak pozyskuje się bimber

 1. Andrzej napisał(a):

  Mój dziadek zawsze robił pyszny bimberek, jego receptura była znana w całej okolicy a nikt jak on nie umiał zrobić.:) Odziedziczyłem sprzęt, destylarkę itp., ale jeszcze nie próbowałem nic działać.

 2. Tiffany napisał(a):

  Czesc widzę że chyba nie zarabiasz na swojej stronie.
  Mozesz połączyć swoja pasje z zarobkiem. Szkoda marnowac ruchu na stronce.
  Jest sposob zeby wyciagnac dodatkowo ladną sumkę,
  wpisz sobie w google; jak zarobić na blogu drugą wypłatę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *