Destylacja bimbru

destylacja bimbruZjawisko destylacji służy oddzieleniu cieczy poprzez odparowanie i kondensację. W przypadku alkoholi mamy do czynienia z separacją alkoholowych roztworów powstałych w wyniku fermentacji. Historia destylacji alkoholi sięga czasów przed naszą erą, a o jej istnieniu mówił już Arystoteles. Każda cywilizacja wynalazła jakiś rodzaj swojego alkoholu – Chińczycy napój z ryżu czy wyroby spirytusowe w Wielkiej Brytanii. Pierwsze alkohole tworzono z winogron i miodu.
W późniejszych czasach przygotowywano we własnych domach wódkę ze spirytusu, wody i przypalonego cukru, którą nazywano alembikiem. Dzisiaj używa się innej nazwy – „przepalanka”.

Alembik

Urządzenie wykorzystywane do destylacji prostej. Alembik był szczególnie popularny w średniowieczu jako aparat do destylacji. Aktualnie jest również używany jako wystrój wnętrz. Jest to szklane bądź metalowe naczynie w kształcie zbiornika z szyjką, do której można wsadzić korek bądź wychodziła z niej zagięta rurka. Na początku pierwszym procesem w alembiku było rozdzielanie pary wodnej poprzez wlanie wody, wrzucenie dowolnych surowców, a w temperaturze wrzenia odparowywały wtedy substancje lotne. Natomiast w odbieralniku tworzyły się różne mieszaniny, które należało oddzielić. Destylacja w tym rodzaju destylatorów jest szczególna, mimo iż nie tak doskonała jak kolumny destylacyjne to jednak taka destylacja alkoholu nie odbiera całości charakteru surowca.

Destylator pot still

Jest to specjalny aparat do destylacji alkoholu. Wykonany z miedzi i należący do destylatorów prostych. Jego przeznaczenie skupia się zwłaszcza na zacierach zbożowych i owocowych oraz aromatyzowanych. Idealny dla wielbicieli trunków smakowych. Zasada działania tego aparatu do destylacji przypomina działanie alembiku, jednak ten zestaw do destylacji bimbru posiada to, czego tamtemu brakuje np. dokładny termometr. Destylatory i bimbrownice może zakupić poprzez strony internetowe oraz w sklepach stacjonarnych.

One thought on “Destylacja bimbru

  1. Krzysztof napisał(a):

    Nie ma to jak poczciwy bimber własnej produkcji. Po tym to nawet kaca nie ma:) Fajna stronka w ogóle. Dużo ciekawych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *