Czym jest bimber i co potrzebujemy do jego produkcji

bimberBimber inaczej nazywamy destylatem domowym lub po prostu samogonem czy domowym spirytem. Wytwarza się go we własnym gospodarstwie domowym. W związku z tym, że jest to praktyka zakazana, zwykle osoby zajmujące się wyrobem własnego alkoholu są zmuszone robić to po kryjomu, pod osłoną nocy (dlatego niektórzy nazywają bimber moonshine lub księżycówka). Ponosić konsekwencje swojego hobby możemy, jeżeli za bardzo się nim przechwalamy, a nasi sąsiedzi nie są nam życzliwi.

Żeby bimber miał dobrą jakość warto zainwestować w solidny sprzęt. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na sprzęcie, może to się źle skończyć zarówno dla nas, jak i naszych sąsiadów. Warto mieć wszystkie części aparatury osobno, to znaczy nie trzymać wszystkiego razem, na widoku. Potrzebna nam będzie specjalna bańka i rurka, termometr, areometry i inne przedmioty, które możemy kupić zarówno w specjalnych sklepach, jak i przez Internetowe aukcje.

Aparatura do pędzenia bimbru powinna zawierać kolumnę rektyfikacyjną, żeby podczas destylacji i po destylacji nie można było wyczuć zapachu bimbru. Jeżeli chcemy być sprytniejsi i sami skonstruować odpowiedni sprzęt, zapach alkoholu szybko stanie się wyczuwalny zarówno dla nas, jak i dla innych. Na sprzęt do produkcji alkoholu wydać musimy kilka tysięcy złotych.

Jak przygotowuje się bimber

destylacja bimbruŻeby przygotować bimber potrzebujemy podstawowych składników takich jak cukier, owoce, zboża, drożdże. Opcjonalnie można dodawać ziemniaki czy kukurydzę. Wszystko zależy od tego, co akurat posiadamy i na jakim efekcie nam zależy. W zależności od użytych składników uzyskamy inny smak i zapach bimbru. Na początku przygotowuje się zacier, który to powstaje ze zboża lub ziemniaków. Pierwszy destylat powstały z naszych produktów może być nieco mętny i nie smakować najlepiej. Żeby nieco go ulepszyć stosuje się tak zwane filtry – mechaniczne lub chemiczne. Dzięki nim uzyskujemy dużo lepszy smak. Pierwsze próby mogą się nie udać, ponieważ produkcji alkoholu też trzeba się nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *